Mezar Derinliği Ne Kadar Olmalıdır?

Mezar Derinliği Ne Kadar Olmalıdır?

Mezar Derinliği Ne Kadar Olmalıdır?

Kadınlar öldüklerinde mezar derinliği göğüs hizasına kadardır. Yani namaz kılarken ellerini birleştirdiği yükseklik kadar derin kazılır.


Erkeklerin mezarının derinliği de namazda bel hizasında ellerini birleştirdikleri yükseklik kadardır. Kısacası mezar derinliğini simgeler.


Konu ile alakalı olarak Câmi'-ul-fetâvâ kitabında deniyor ki:


Kabrin derinliği, insanın göğsüne kadar olmalıdır. Adam boyunca olması daha iyidir."
Kabir, su girmemesi, koku çıkmaması ve hayvanların açmaması için, derin olmalıdır. Uzunluğu meyyitin boyu kadar, genişliği, boyunun yarısı kadar olmalıdır. Kabrin uzunluğuna istikameti, kıble ciheti ile dik açı yapacak şekilde olmalıdır. Lahd yapmak sünnettir. Lahd, kabir kazıldıktan sonra, kabrin tabanından kıble cihetine ve kabir boyunca, içine meyyit sığacak kadar genişlik ve yükseklikte kazılan yerdir. Meyyit, lahd içine, sağ yanı üzere konur. Şak yapılmaz yani kabir kazıldıktan sonra ortasına çukur açıp, meyyit buraya konmaz. Toprak çürük, nemli ise, erkeği lahdin veya doğruca kabrin içine tabut ile koymak caiz olur. Toprak kuru ve sağlam ise, erkeği tabut ile gömmek mekruh olur. Meyyitin altına keçe, hasır gibi şeyler sermek de mekruhtur. Tabut ile gömünce tabut içine biraz toprak konur. Kadınları, her zaman tabut ile gömmek efdaldir.