Hangi Mezar Modeli Daha Dayanıklıdır?

Hangi Mezar Modeli Daha Dayanıklıdır?

Hangi Mezar Modeli Daha Dayanıklıdır?

Mezar yaptıran kişilerin en önem verdikleri konulardan birisi mezarların dayanıklılığı ve sağlamlığıdır. Mezarların dayanıklılığı da yapımı esnasında kullanılan taş modellerine bağlıdır. Çünkü belirlenen model ile tür seçimine göre mezarların dayanma ve yıpranma ömrü değişiklik göstermektedir.


Mezar taşı seçimi esnasında seçenekler arasında yer alan ve iyi bir performans gösteren traverten taşı; beyaz, bej, kahverengi, sarı, krem, pembe renklerinde bulunmaktadır. Bu renkler içerisinden kahverengi ile toprak ve bej renkleri diğerlerine göre daha uygun fiyatlara sahip olmaktadır. Traverten mezar taşları sertlik bakımından öteki taşlara göre zayıf kalsa da güneş, yağmur ve kar etkenlerine karşı uzun yıllar dayanım göstermektedir. 


Mermer mezar taşı sertlik açısından traverten taşlarına göre %3-%8 civarlarında daha iyi bir performans göstermektedir. Fakat burada bilinmesi gereken dış hava şartlarının mermer taşları üzerine daha fazla etki etmesidir. Yağmur, güneş, kar ve rüzgar gibi durumlar taş yüzeyinde aşınmalara ve beyaz renk tonlarına sahip olmasından kaynaklı olarak sararma ya da kararmalara neden olmaktadır. Bütün bu problemlerde mermer taşlar üzerinde restorasyon veya mezar onarımı işlemleri gerektirmektedir. 


Dayanım ve sağlamlık açısından en iyi özelliklere sahip taşlar granit mezar taşlarıdır. Diğer taş türlerine göre daha yüksek sertlik gösteren granit taşlar aynı zamanda daha yüksek fiyata da sahip olmaktadır. Ayrıca koyu renk tonlarına sahip granit taşlar tozu ve kiri daha fazla belli etmektedir. 


Taş seçiminin dışında dayanıklı bir mezar yaptırmak için başka parametrelerde bulunmaktadır. Bunlar; mezar taşlarının kalınlığı ve mezar elemanlarının bağlantı yerleridir. Bundan dolayı kalın taş seçimine ve iyi mekanik özelliklere sahip bağlantı elemanları kullanıldığına dikkat edilmelidir.